Logo pro beanusik i akademiaPRZYCISK wejdz

 

button

 

 

Trwa nabór do klas zerowych i grupy pięciolatków na rok szkolny 2023/2024

Zakończyliśmy nabór zgłoszeń do klas 1!

czwartek, 28 listopad 2019 07:14

Lekcje poświęcone bezpieczeństwu stosowania leków w codziennej praktyce

W październiku 2019 roku gościliśmy w klasach ósmych Panią Monikę Dudzisz - Śledź - dr n. med. Polacy przyjmują coraz więcej leków a większość z nich to preparaty dostępne bez recepty. Można je kupić nie tylko w aptekach, ale również między innymi w sklepach spożywczych i na stacjach paliw. Młodzież coraz częściej samodzielnie sięga po

różne preparaty, najczęściej leki przeciwbólowe. Leki mają za zadanie pomóc w zwalczaniu chorób i objawów i nie należy się bać ich przyjmować pod warunkiem zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Należy pamiętać bowiem, iż leki mogą wywoływać działania niepożądane, prowadzić do reakcji uczuleniowych, zatruć, uzależnień i innych niekorzystnych następstw. Dlatego też bardzo ważna jest świadomość znaczenia podstaw bezpieczeństwa stosowania leków w praktyce. Leki mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami oraz pokarmami i napojami. Szczegółowe informacje na temat tego jak należy przyjmować dany lek, czy z posiłkiem czy bez, czym należy go popić (najczęściej leki należy popijać wodą), o jakiej porze przyjąć, czy wolno lek rozkruszać czy też należy tabletkę połknąć w całości, z czym ewentualnie nie wolno leku kojarzyć, jakie działania niepożądane mogą wystąpić po zażyciu danego leku oraz wiele innych ważnych informacji znajduje się na ulotce dla pacjenta, która powinna by dołączona do opakowania leku. Należy zapoznać się z treścią ulotki dla pacjenta przed przyjęciem danego leku. Nie należy przyjmować leków przeterminowanych. Należy pamiętać, iż ten sam lek wchodzi w skład wielu preparatów występujących w sprzedaży pod różną nazwą. Dlatego też trzeba zawsze sprawdzać skład danego preparatu przed jego przyjęciem tak aby stosując ten sam lek pod różną nazwą nie przedawkować go. W przypadku przedawkowania leku bardzo duże znaczenie ma zidentyfikowanie przedawkowanej substancji (należy zabezpieczyć opakowanie) oraz jak najszybsza interwencja (jak najszybciej wezwać fachową pomoc medyczną). Leki powinny być przyjmowane zgodnie z zaleceniem lekarza, a w przypadku leków dostępnych bez recepty młodzież powinna przyjmować je w porozumieniu z opiekunami.

Monika Dudzisz - Śledź

Bardzo dziękujemy Pani Monice za tak wyczerpującą lekcję, podczas której mogliśmy dowiedzieć się o istotnych elementach charakterystyki leków. Wiedza dotycząca ich doboru oraz prawidłowego stosowania z pewnością okaże się przydatna każdemu z nas.

Wioleta - pedagog