Logo pro beanusik i akademiaPRZYCISK wejdz

 

button

 

 

Trwa nabór do klas zerowych i grupy pięciolatków na rok szkolny 2023/2024

Zakończyliśmy nabór zgłoszeń do klas 1!

poniedziałek, 20 czerwiec 2016 05:06

Historyczny sukces Wojtka Nowackiego

Z największą przyjemnością donosimy Państwu, że uczeń klasy Vb, Wojciech Nowacki, został laureatem Ogólnopolskiego Finału Konkursu „Dzieje i Losy Żołnierza Polskiego”!

W tegorocznej edycji tych elitarnych zawodów, wzięło udział około 15 tys. uczniów z całej Polski. Wojewódzkie komisje konkursowe zakwalifikowały do etapu centralnego łącznie 66 uczestników ze wszystkich kategorii. Finał XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. mjr. Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia. Rzeczpospolita Obojga Narodów" odbył się w dniach 2- 4 czerwca 2016 r.

Droga do finału była długa i trudna. Wojtek przeszedł jak burza przez etap szkolny, rejonowy i wojewódzki konkursu. Co znamienne dla tego młodego pasjonata historii, w każdym kolejnym etapie uzyskiwał coraz leprze wyniki. Aby otrzymać 100% punktów w etapie wojewódzkim, musiał on nie tylko przeczytać kilkadziesiąt książek, ale także zapamiętać kilkaset dat i postaci z epoki. Poznał w stopniu wybitnym malarstwo historyczne o tym okresie. Zapoznał się z taktyką, uzbrojeniem i wyposażeniem polskich formacji wojskowych w XVI – XVII wieku. Jednym słowem w ciągu kilku miesięcy nabył wiedzę i umiejętności zupełnie nieznane większości uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Nie będzie przekłamaniem, gdy powiem, że wielu spośród studentów historii, mogłoby się od niego wiele nauczyć.

W pierwszym i drugim dniu zawodów finałowych uczestnicy rywalizowali w pięciu konkurencjach: broń i barwa, eksponat muzealny, historia oręża polskiego w sztuce, geografia militarne oraz zabytki i obiekty historyczne. W tych zmaganiach Wojtek osiągnął naprawdę niesamowity rezultat, zajmując 13 miejsce spośród 32 uczestników Ogólnopolskiego Finału!

To naprawdę niewyobrażalny sukces naszego ucznia, który zawdzięcza go swojej własnej ciężkiej pracy, wytrwałości i wybitnej inteligencji. Należy przy okazji serdecznie podziękować i pogratulować rodzicom Wojtka, którzy wspierali go i pomagali mu przez cały czas, dając mu tym samym motywację do dalszej pracy. A tą wykonał w tym roku ogromną, ponieważ jednocześnie został też laureatem Kuratoryjnej Olimpiady Matematycznej.

Wojtku! Przeszedłeś swoim wynikiem najśmielsze oczekiwania! Twoi starsi koledzy, dziś już absolwenci Pro Beanus, finaliści i laureaci „Dziejów Oręża Polskiego”, Hubert Kozierkiewicz, Daniel Jensen i Jan Mysłakowski, oraz ja, twój nauczyciel, chylimy dziś głowę przed tobą licząc na podobny rezultat za rok.

                                                                          Mariusz Wolski